A researcher wishes to study how the average weight Y (in kilograms) of children
ID: 3263567 • Letter: A
Question
A researcher wishes to study how the average weight Y (in kilograms) of children changes during the first year of life. He plots these averages versus the age X (in months) and decides to fit a least-squares regression line to the data with X as the explanatory variable and Y as the response variable. He computes the following quantities. r = correlation between X and Y = 0.9 J = mean of the values of X = 6.5 M = mean of the values of Y = 6.6 sJ = standard deviation of the values of X = 3.6 sM = standard deviation of the values of Y = 1.2 Find the slope of the least-squares line.
Explain it step by step
Explanation / Answer
slope = r*sj/sm = 0.9*1.2/3.6=0.3
This is by standard formula of slope
Intercept= M-slope*J = 6.6-0.3*6.5=4.65
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.