A company is willing to renew its advertising contract with a local radio statio
ID: 3264919 • Letter: A
Question
A company is willing to renew its advertising contract with a local radio station only if the station can convince them that more than 2020% of the residents of the city have heard the ad and recognize the company's product. The radio station conducts a random phone survey of 420420 people. Complete parts a through e. a) What are the hypotheses? Let p be the proportion of the residents of the city who have heard the ad and recognize the company's product. Upper H 0H0: p less than< greater than> equals= not equals nothing vs. Upper H Subscript Upper AHA: p equals= less than< greater than> not equals nothing (Type integers or decimals. Do not round.)
Explanation / Answer
np = 400(.2) = 80 & n(1-p) = 400(.8) = 320 - Since both are greaterthan 10, this distribution is approximately normal.•Population of people is at least 4000.
H0: p = .2 where p is the true proportion of people who
Ha: p > .2 heard the ad
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.