The answer to this problem needs to be calculated using excel: Thank you! UO Lux
ID: 3266873 • Letter: T
Question
The answer to this problem needs to be calculated using excel: Thank you!
UO Luxury is a residential rental company that advertises that the average cost of a rental for undergraduate students at the University of Oregon is $525 with a standard deviation of $95 (Assume that rental costs are approximately Normally distributed). The Department of Consumer Protection will fine the company if, when it chooses a sample of students, they find that the average rental cost for those students is $600 or more.
1c.
Assuming the company is advertising truthfully, how many students would the Department of Consumer Protection need to investigate in order to ensure there is less than a .01% chance that the company is fined?
Explanation / Answer
here margin of errror E =600-525=75
for 0.01% confidence ; z =3.7190
std deviation =95
therefore sample size required =(z*std deviation/E)2 =~23
please revert for any clarificaiton required
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.