Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The answer should be 22.65%. I just would like to see the process of how it is s

ID: 564178 • Letter: T

Question

The answer should be 22.65%. I just would like to see the process of how it is solved.

27-23. A solid mixture weighing 0.548 5 g contained only ferrous ammonium sulfate hexahydrate and ferrous chloride hexahydrate. The sample was dissolved in 1 M H2SO4, oxidized to Fe3+ with H202, and precipitated with cupferron. The ferric cupferron com- plex was ignited to produce 0.167 8 g of ferric oxide, Fe203 (FM 159.69). Calculate the weight percent of Cl in the original sample. FeSO4 (NH4)2SO4 6H20 Ferrous ammonium sulfate hexahydrate FM 392.13 FeCl2 6H20 Ferrous chloride hexahydrate FM 234.84 NO O-N Cupferron FM 155.16

Explanation / Answer

Ans. Balanced reactions-

I. FeCl2 + H2O2 + H2SO4 ------------------> Cl2 + 2H2O + FeSO4

II. Fe(NH4)2SO4 + 3 H2O2 + 3 H2SO4 -----> Fe(SO4)3 + (NH4)2SO4 + 6 H2O

Step 1: Calculate moles of Fe2O3

Moles of Fe2O3 = Mass/ Molar mass = 0.1678 g/ (159.69 g/ mol) = 0.0010508 mol

# 1 mol Fe2O3 consists of 2 mole Fe-toms.

So,

            Total moles of Fe in Fe2O3 = 2 x 0.0010508 mol = 0.0021016 mol

Also, 1 mol Fe-atom is equivalent to 1 mol Fe3+.

So,

            Total moles of Fe3+ in Fe2O3 = 0.0021016 mol

Step 2: Note that Fe is oxidized to Fe3+ only in reaction II, i.e. only Fe(NH4)2SO4 but not FeCl2 is oxidized to produce Fe3+ in solution.

# So, moles of Fe2O3 produced from combustion of ferric cupferron must be equal to the moles of Fe3+ obtained formed from Fe(NH4)2SO4.

Therefore-

Moles of Fe3+-cupferron = 0.0021016 mol

# Since all Fe3+-cupferron is derived from Fe(NH4)2SO4.6H2O, and 1 mol of this salt produces 1 mol Fe3+-

            Moles of Fe(NH4)2SO4.6H2O in sample = 0.0021016 mol

# Now, Mass of Fe(NH4)2SO4.6H2O = Moles x Molar mass

                                                = 0.0021016 mol x (392.13 g/ mol)

                                                = 0.824100408 [ERROR]

# ERROR: The mass of Fe(NH4)2SO4.6H2O alone increase the mass of sample. So, there must be some errors in the values mentioned in the question. Please re-check the values provided in the question and follow the steps to get the mass of both the salts.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote