Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two separate marketing teams, Team A and Team B, have each designed a 30 second

ID: 3266955 • Letter: T

Question

Two separate marketing teams, Team A and Team B, have each designed a 30 second advertisement for the new Cloak soft drink. The manager of marketing is interested to see if there is any difference between the effectiveness of the two ads.

A random sample of 150 people are shown the ad from Team A and asked if they would definitely buy the new drink. In this sample, a proportion of 0.320 people said that they would (to 3 decimal places). A second random sample of 150 people are shown the ad from Team B and asked if they would definitely buy the drink. In this sample, a proportion of 0.260 people said that they would (to 3 decimal places).

A hypothesis test is conducted with the following hypotheses:

The level of significance used in this test is 0.05. You may find this standard normal table useful.

a)Calculate the test statistic (z) for this test. Give your answer to 2 decimal places.

z =

b)In this test the null hypothesis isis not rejected.

[2  marks]- 2 of 2   ID: MST.FET.CP.ITPP.02.0010A

A computer training group would like to compare the effectiveness of two modes of training. The first mode of training is a short 20 minute interactive one-on-one lesson with the participant and the second mode is a one hour video that the participant watches.

A random sample of 125 people are invited to take part in the lesson, which is followed by a test to measure competency at the tasks covered. The proportion of people that pass this test (to 2 decimal places) is 0.40. Similarly, a random sample of 150 people are invited to watch the video, which is also followed by the same test. The proportion of people that pass this test (to 2 decimal places) is 0.64.

TT

Explanation / Answer

here p1=0.320 p2=0.260

n1=150 n2=150

p^ = 48+39/150+150 =0.29

  z = 0.320 - 0.260 / sqrt[ 0.29*0.71(1/150 +1/150)]

   =1.145127143

b)The P-Value is 0.252209.

The result is not significant at p < 0.05.

failed to reject null hypothesis.

In this test the null hypothesis is not rejected

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote