Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that 32% of car drivers that regularly wear a seat belt also regularly u

ID: 3268876 • Letter: S

Question

Suppose that 32% of car drivers that regularly wear a seat belt also regularly use a cellphone while driving. Suppose that 56% of car drivers that do not regularly wear a seat belt also regularly use a cellphone while driving. Suppose that in 77% of accidents, the driver was using a cellphone while driving. Also suppose that drivers in general wear seat belts 94% of the time, and that the probability of an accident in any given trip is 0.001. a. What is the probability a given driver was using their cellphone? b. If a driver is found to be using a cellphone, what is the probability he or she was wearing a seat belt? c. What is the probability a driver is using a cellphone and gets in an accident?

Explanation / Answer

a) P(a driver was using cellphone) = 0.94x0.32 + 0.06x0.56 = 0.3344

b) P(wearing seatbelt | using a cellphone) = P(wearing seatbelt and using cellphone) / P(using cellphone)

= 0.94x0.32 / 0.3344

= 0.900

c) P(using cellphone and gets in accident) = 0.001x0.77 = 0.00077

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote