The data on the right represent the number of live multiple-delivery births (thr
ID: 3269462 • Letter: T
Question
The data on the right represent the number of live multiple-delivery births (three or more babies) in a particular year for women 15 to 54 years old. Use the data to determine the following. c. Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother who was less than 45 years old P(less than 45) almostequalto d. Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother who was at least 20 years old P(at least 20) almostequaltoExplanation / Answer
Total number of women = sum of frequencies = 90+513 + ......113 = 7397
a) Probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a monther who was less than 45 years old:
P( less than 45) = n( less than 45) / Total number of women
= 1 - P( greater than 45)
= 1 - (113 / 7397 ) =
= 0.9847
Therefore 0.985 is the required probability here.
d) Probability that a random selected multiple birth for women 15-54 years ols involved a monther who was at least 20 years old
P( at least 20 ) = 1 - P( less than 20)
= 1 - (90/ 7397 )
= 0.9878
Therefore 0.988 is the required probability here.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.