The data on the right represent the number of live multiple-delivery births (thr
ID: 3276781 • Letter: T
Question
The data on the right represent the number of live multiple-delivery births (three or more babies) in a particular year for women 15 to 54 years old. Use the data to complete parts (a) through (d).
Age Number of Multiple Births
15-19 94
20-24 513
25-29 1639
30-34 2828
35-39 1845
40-44 373
45-54 116
Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother 30 to 39 years old
(b) Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother who was not 30 to 39 years old.
(c) Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother who was less than 45 years old.
(d) Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother who was at least 40 years old. Interpret this result. Is it unusual?
Find the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother who was at least 40 years old.
Interpret this result. Select the correct choice below and fill in the answer box to complete your choice.
(Type a whole number.)
Is a multiple birth involving a mother who was at least 40 years old unusual?
Explanation / Answer
Folloiwng table shows the total number of women:
(a)
Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother 30 to 39 years old.
Ans:
Out of 7408 women, 2828+1845 = 4673 mother are 30 to 39 years old so the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother 30 to 39 years old is
P(involved a mother 30 to 39 years old) = 4673 / 7408 = 0.6308
(b)
Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother who was not 30 to 39 years old.
Ans:
By the complement rule,
P(not involved a mother 30 to 39 years old) =1- P(involved a mother 30 to 39 years old) = 1 - 0.6308 = 0.3692
(c)
Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother who was less than 45 years old.
Ans:
Out of 7408 women, 7408 -116 = 7292 mother are less than 45 years old so the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother less than 45 years old is
P(involved a mother less than 45 years old) = 7292 / 7408 = 0.9843
(d)
Determine the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother who was at least 40 years old. Interpret this result. Is it unusual?
Out of 7408 women, 373+116 = 489 mother are at least 40 years old so the probability that a randomly selected multiple birth for women 15-54 years old involved a mother at least 40 years old is
P(involved a mother at least 40 years old) = 489 / 7408 = 0.066
No it is not unusual becuase this probability is greater than 0.05.
Age Number of Multiple births 15-19 94 20-24 513 25-29 1639 30-34 2828 35-39 1845 40-44 373 45-54 116 Total 7408Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.