The enrollment in a course offered by the College of Business is random and is d
ID: 3269900 • Letter: T
Question
The enrollment in a course offered by the College of Business is random and is described by the following probability distribution: there is a 6% chance of 19 students, 24% chance of having 28 students, 29% chance of having 37 students, and otherwise there are 48 students. Suppose it costs the university $6200 to offer a section of a class (regardless of the number of students enrolled - so this is a "fixed cost") and tuition is $310 per student per class. What is the expected profit or loss for the University on this class?
Explanation / Answer
Expected number of students who will take the admission
= 0.06*19 + 0.24*28 + 0.29*37 + 0.41*48
= 38.27 students
Therefore expected profit
= 310*Expected number of students - Fixed Cost
= 310*38.27 - 6200
= 5663.7
Therefore the expected profit here is $5663.7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.