Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The probability that a randomly selected 5-year-old male salamander will live to

ID: 3276780 • Letter: T

Question

The probability that a randomly selected 5-year-old male salamander will live to be 6 years old is 0.96714.

(a) What is the probability that two randomly selected 5-year-old male salamanders will live to be 6 years old?

(b) What is the probability that nine randomly selected 5-year-old male salamanders will live to be 6 years old?

(c) What is the probability that at least one of nine randomly selected 5-year-old male salamanders will not live to be 6 years old? Would it be unusual if at least one of nine randomly selected 5-year-old male salamanders did not live to be 6 years old?

Explanation / Answer

P(6 years old) = 0.96714

a) P(2 salamander 6 year old) = 0.96714 * 0.96714 = 0.93536

b) P(9 salamander 6 year old) = 0.96714^9 = 0.74029

c) P(atleast 1 out of 9 will not live upto 6 years old) = 1 - P(9 will live upto 6 years old) = 1 - 0.74029 = 0.25971

It would not be unusual as there is 25.97% chance that at least 1 out of nine will not live to be 6 years old.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote