An electron is projected with n initial velocity V_s = 3.0 times 10^3 m/s along
ID: 3277965 • Letter: A
Question
An electron is projected with n initial velocity V_s = 3.0 times 10^3 m/s along the y-axis, which is the center line between a pair of charged plates. The plates are 1.00 m long and are separated by 0.10 m. A uniform electric field E, in the positive x-direction, is presented between the plates. The magnitude of the acceleration of the electron is 4.3 times 10^15m/sec^2. In figure at right, the magnitude of the electric field between the plates is closest to: 19,000 N/C 14,000 N/C 22,000 N/C 25,000 N/C 17,000 N/C A hollow conducting spherical shell has radii of 0.80 m and 1.20 m, as shown in the figure. The sphere carries a net excess charge of -500 nC. A point charge of +300 nC is present at the center. (k = 1/4 pi epsilon_0 = 8.99 times 10^9 N middot m^2/C) The radial component of the electric field at a point that is 0.60 m from the center is closest to zero +5000 N/C +7500 N/C -5000 N/CExplanation / Answer
By definition, E = F/ q; since the particle at hand is an electron, E = F/e. Of course, F =ma, so E = ma/e, or E = a / (e/m).
e/m, electron's charge-to-mass ratio is known since 1897, and was first measured by J. J. Thompson, even before electron mass could be ascertained. e/m = 1.759 × 10^11 C/kg. Substituting this in the above expression,
E = 4.3 E15 N/kg / 1.759 E11 C/kg = 2.445 E4 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.