A mole of nickel has a maze of 59g. and one mobile electron is released by each
ID: 3277970 • Letter: A
Question
A mole of nickel has a maze of 59g. and one mobile electron is released by each atom in metallic nickel. The density of nickel is about 8.8 g/cm^3. a) How many atoms of nickel are present in a mass of 59 g of nickel? (b) How many atoms of nickel are present in 8.8 g of the metal? (c) What is the mobile electron density for nickel? An proton is moving upward with speed 3 times 10^6 m/s. What is the magnitude and direction of the proton's magnetic field at each location shown. Points A - F are 8 cm from the charge?Explanation / Answer
solving first question of the page
Given atomic mass of nicket=59 g
so mass of 1 mole=59 g
Number of atom in 1 mole =Avogadro number=6.023*10^23
so number of atom in 59 g Nickel=6.023*10^23
(b) number of moles in 8.8 g=8.8/59
number of atom=8.98*10^22
(c)1 atom contain 1 electron
number of atom in 8.8 g=8.98*10^22=number of electron
volume of 8.8g=1 cm^3=1*10^(-6) m^3
electron density=number of electron/volume in m^3=8.98*10^28
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.