Appreciate chegg but I rate the questions so if you dont know it, dont answer. A
ID: 3278166 • Letter: A
Question
Appreciate chegg but I rate the questions so if you dont know it, dont answer.
A: A capacitor is connected to a 11 kHz oscillator that produces an rms voltage of 9.0 V . The peak current is 75 mA . What is the value of the capacitance C in nF?
B: An FM radio station broadcasts at a frequency of 90 MHz . What inductance, L, should be paired with a 9.0 pF capacitor to build a receiver circuit for this station in microH?
C: A 12 km long, 230 kV aluminum transmission line delivers 40 MW to a city. If we assume a solid cylindrical cable, what minimum diameter is needed if the voltage decrease along this run is to be no more than 1.0 % of the transmission voltage? The resistivity of aluminum is 2.7×108m.
Explanation / Answer
A: f = 11 x 10^3 Hz
Vrms = 9 V
Ipeak = 75 mA
Irms = I_peak / sqrt(2) = 53.03 mA
Z = V / I = (9 Volot) / (53.03 x 10^-3 A )
Z = 169.7 ohm
Z = Xc = 1/ 2 pi f C
169.7 = 1 / (2 x pi x 11 x 10^3 x C)
C = 85.3 x 10^-9 F Or 85.3 nF .........Ans
B: f = 1 / 2 pi sqrt(LC)
2 x pi x 90 x 10^6 = 1 / sqrt(9 x 10^-12 x L)
L = 0.35 x 10^-6 H Or 0.35 microH .........Ans
C: deltaV = 230 x 10^3 x 1 / 100 = 2300 Volt
P = V^2 / R
R = 2300^2 / (40 x 10^6) = 0.132 ohm
and R = rho L / A
0.132 = (2.7 x 10^-8) (12 x 10^3) / (pi D^2 / 4)
D = 0.056 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.