A 65 kg-mass person stands at the end of a diving board, 1.5 m from the board\'s
ID: 3278257 • Letter: A
Question
A 65 kg-mass person stands at the end of a diving board, 1.5 m from the board's pivot point. Determine the torque the person is exerting on the board with respect to the pivot point. Show your work. A 65 kg-mass person stands at the end of a diving board, 1.5 m from the board's pivot point. Determine the torque the person is exerting on the board with respect to the pivot point. Show your work. A 65 kg-mass person stands at the end of a diving board, 1.5 m from the board's pivot point. Determine the torque the person is exerting on the board with respect to the pivot point. Show your work.Explanation / Answer
Accoring to the given problem,
Given m = 65kg and d = 1.5m
Force = mg = 65*9.8 = 637N
distance = 1.5m
= r x F
= r*Fsin where = 900
= 1.5*637N
= 955.5 N-m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.