A square coil of wire of side 2.20 cm is placed in a uniform magnetic field of m
ID: 3278423 • Letter: A
Question
A square coil of wire of side 2.20 cm is placed in a uniform magnetic field of magnitude 2.50 T directed into the page as in the figure shown below. The coil has 26.0 turns and a resistance of 0.780 . If the coil is rotated through an angle of 90.0° about the horizontal axis shown in 0.335 s, find the following.
(a) the magnitude of the average emf induced in the coil during this rotation
mV
(b) the average current induced in the coil during this rotation.
mA
Answers need to be in mV and mA, I've already posted the quesiton once and the answers the expert gave were wrong.
Explanation / Answer
A)
EMF = -N*d(phi)/dt
phi = B.A = B*A*cos theta
d(cos theta) = cos 90 - cos 0 = -1
EMF = -N*A*B*d(cos theta)/dt
EMF = 26*0.022^2*2.5/0.335 = 0.0939 V
EMF = 0.0939 V
= 9390 microVolt
= 93.9 milliVolt
B)
by ohm's law
current = EMF/R
i = 0.0939/0.780
i = 0.1203 Amp. = 120.3 mA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.