Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Earth\'s orbit around the sun is very nearly circular, with an average radiu

ID: 3278568 • Letter: T

Question

The Earth's orbit around the sun is very nearly circular, with an average radius of 1.5 times 10^11 m. Approximate the orbit as circular for this question. Assume the sun does not move. The mass of the Earth is 5 97 times 10^24 kg. The mass of the sun is 1.99 times 10^30 kg. The choices for the blanks below are: tangential speed angular speed (2 pi radian/365 days)(1 days/86, 400 s) = 1.99 times 10^-7 rad/s gives the _____ of Earth as it moves around the sun. (2 pi radians/365 days)(1.5 times 10^11 m/1 radian)(1 day/86, 400 s) = 29, 900 m/s gives the _____ of Earth as it moves around the sun. The period T of the Earth's revolution is A. 2 pi radians B. 360 degree C. 2 pi radius middot 1.5 times 10^11 m D. about 365 days E. 1 rev/365 days The frequency f of Earth's revolution is A. 2 pi radians B. 360 degree C. (2 pi radians)(1.5 times 10^11 m) D. about 365 days E. (1/365 days)(1 day/86, 400s) = 3.17 times 10^-8 Hz Using the values given above calculate the magnitude of the Earth's average centripetal acceleration as it orbits the sun. What is the centripetal force acting on the earth?

Explanation / Answer

29 e)

The period which the Earth orbits around the Sun is: (365.26 day)(24 hr/day)(3600 s/hr) = 31558464 s
The centripetal acceleration of the Earth in its orbit around the sun will be: a = v2/r = (2r/T)2/r = 42r/T2
Then, acceleration, a = 42 (1.5x1011m)/(31558464 s)2 = 0.005946m/s2 = 0.0059 m/s/s toward the Sun

Please rate my answer if you find it helpful, good luck...

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote