The electric field due to an infinite line of charge is perpendicular to the lin
ID: 3279680 • Letter: T
Question
The electric field due to an infinite line of charge is perpendicular to the line and has magnitude E=/20r. Consider an imaginary cylinder with a radius of r = 0.185 m and a length of l = 0.490 m that has an infinite line of positive charge running along its axis. The charge per unit length on the line is = 4.35 C/m .
Part A
What is the electric flux through the cylinder due to this infinite line of charge?
Part B
What is the flux through the cylinder if its radius is increased to r= 0.555 m ?
Part C
What is the flux through the cylinder if its length is increased to l= 0.935 m ?
Explanation / Answer
Part A
flux=q/epsilon= *L/epsilon=240738,65 weber
Part B
flux does not depend on radius so it will still remain same
flux=240738.65 weber
Part C
if L increased to 0.935
flux=459368.65 weber
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.