Automobile Electric Starter Part A The electric starter in an automobile equippe
ID: 3280554 • Letter: A
Question
Automobile Electric Starter Part A The electric starter in an automobile equipped with a 12 V battery draws a current of 65.00 A when in operation. Suppose it takes the motor 2.00 s to start the engine. What amount of electric energy has been withdrawn from the battery? Submit Answer Tries 0/15 Part B The automobile is equipped with a generator that delivers 7.40 A to the battery when the engine is running. How long must the engine run in order for the generator to restore the energy in the battery to its original level? Submit Answer Tries 0/15Explanation / Answer
here,
A)
voltage , V = 12 V
current , I = 65 A
time taken , t = 2 s
the energy taken , E = V* I * t
E = 12 * 65 * 2 J
E = 1560 J
B)
voltage , V = 12 V
current , I = 7.4 A
let the time taken be t
the energy taken , E = V * I * t
1560 = 12 * 7.4 * t
t = 17.6 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.