The Lennard-Jones potential function is a (relatively) simple way to describe th
ID: 3280862 • Letter: T
Question
The Lennard-Jones potential function is a (relatively) simple way to describe the potential energy of
molecular bonds, as a function of separation between the atoms involved. It is often given in the form
PE = A/r^12 - B/r^6 , where A and B are values that depend on the atoms involved. For a hydrogen
molecule, the values are A = 1.95 eV * Å^12 and B = 5.94 eV * Å^6 , where eV is electron-Volt (which is
a small unit of energy (1eV = 1.6 × 10^19J) , and Å is Angstrom, which is a small unit of distance
(1Å = 10^10m) , both of which are commonly used in molecular physics. Given these quantities, for a
hydrogen molecule, what is the equilibrium separation between hydrogen atoms, and what is the
potential energy at that separation?
Explanation / Answer
At equilibrium potential is minimum.
dPE/dr = 0
-12Ar^-13 + 6Br^-7
Br^6 = 2A
r = (2A/B)^(1/6)
= (2*1.95/5.94)^(1/6)
= 0.932 Å answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.