A bicycle racer is going downhill at 12.9 m/s when, to his horror, one of his 2.
ID: 3281312 • Letter: A
Question
A bicycle racer is going downhill at 12.9 m/s when, to his horror, one of his 2.39 kg wheels comes off when he is 71.0 m above the foot of the hill. We can model the wheel as a thin- walled cylinder 85.0 cm in diameter and neglect the small mass of the spokes. Part A How fast is the wheel moving when it reaches the foot of the hill if it rolled without slipping all the way down? n/s Submit My Answers Give Up Part B How much total kinetic energy does the wheel have when it reaches the bottom of the hill Submit My Answers Give Up ContinueExplanation / Answer
given, iniitla speed while going downhill, u = 12.9 m/s
wheel mass, m = 2.39 kg
distnace from the foot of the hill, h = 71 m
diameter of wheel, 2r = 0.85 m
a. if the wheel rolls down without slipping let its final speed be v
then
from conservation of energy
0.5mu^2 + 0.5Iu^2/r^2 + mgh = 0.5mv^2 + 0.5Iv^2/r^2
now herer I is moment of inertia of the wheel , I = 0.5Mr^2
hence
0.5mu^2 + 0.25mu^2 + mgh = 0.5mv^2 + 0.25mv^2
0.75u^2 + gh = 0.75v^2
0.75*12.9^2 + 9.81*71 = 0.75*v^2
v = 33.092 m/s
b. total kinetic energy of a rolling cyclider = 0.5mv^2 + 0.5Iv^2/r^2 = 0.5mv^2 + 0.5(0.5mr^2)v^2/r^2 = 0.75mv^2
KE total = 0.75*2.39*33.092^2 = 1962.93173172 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.