5. A long solenoid of radius 2.5cm current length. A smaller coil of 15 turns an
ID: 3281463 • Letter: 5
Question
5. A long solenoid of radius 2.5cm current length. A smaller coil of 15 turns and 1.0cm a) Calculate the magnetic p b) Calculate the m receive maximum flux? c) If voltage in the coil? d) What is the i 5.0A in 0.1 second? cm carries current of 2.5A. It has 35 turns per centimeter roduced inside the shas, is radius is placed inside the solenoid. field produced inside the solenoid. t the smaller coil has. How is the smaller coil placed to ecurrent in the soleno id is cut-off in 0.1 second, what is the maximum induced nduced voltage in the coil if, instead, the current increases fronmExplanation / Answer
Here ,
a) magnetic field inside = u0 * n * I/L
magnetic field inside = 4pi*10^-7* 3500 * 2.5
magnetic field inside = 0.011 T
the magnetic field inside is 0.011 T
b)
maximum flux in smaller coil = magnetic field * area
maximum flux in smaller coil = 0.011 * pi * 15 * 0.01^2
maximum flux in smaller coil = 5.18 *10^-5 T.m^2
c)
maximum induced voltage = change in flux/time
maximum induced voltage = ( 5.18 *10^-5- 0)/0.1
maximum induced voltage = 5.18 *10^-4 V
d)
maximum induced voltage = change in flux/time
maximum induced voltage = ( 5.18 *10^-5) * (2 -1)/0.1
maximum induced voltage = 5.18 *10^-4 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.