You are provided with the following information about Javier Corporation: • Sale
ID: 3283164 • Letter: Y
Question
You are provided with the following information about Javier Corporation: • Sales for the year 2017 were $500,000; • The Net Profit Margin (NPM) was 15%. • Analysts project sales to grow by 12% next year (that is 2018). However, because of more competition, the NPM is expected to decline by 10% for the year 2018. • The expected P/E multiple for the year 2011 is 22. • The total number of shares outstanding is 20,000. Use the earnings multiplier model to calculate the expected price for Javier Corporation in the year 2011.
Explanation / Answer
Sales for 2017 = 500,000(1.12) = 560,000
New NPM = .15(1 -.1) = .1352005
NPM = 560,000(.135)
= 75,600EPS
= 75,600/20,000
= $3.78Price
= 3.78(22)
= $83.16
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.