A certain spring is at rest when stretched 0.392 m by a 2.0 kg mass. Which funct
ID: 3287343 • Letter: A
Question
A certain spring is at rest when stretched 0.392 m by a 2.0 kg mass. Which function describes the motion of the mass if it is pulled down 0.25 m and released without imparting any initial velocity at time t = 0? Other helpful information: the motion is not damped; use 9.8 m s -2 as the acceleration due to gravity; and consider the zero position to be the rest position of the spring with the mass attached, and downward motion defines the positive x direction. y(t) = cos 5t y(t) = 0.25(cos 5t + sin 5t) y(t) = 1.00 cos 5t y(t) = 0.25 cos 5tExplanation / Answer
it is option D
Y(t)=0.25cos5t
because amplitude is 0.25 and motion is oscillatory
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.