A certain radioactive sample contains 2.4 10^3 nuclides at a certain time (t = 0
ID: 993586 • Letter: A
Question
A certain radioactive sample contains 2.4 10^3 nuclides at a certain time (t = 0); 3.0 h later the sample contains 6.0 10^2 nuclides. For this sample the ratio of the decay rates at t = 0 to t = 3.0 h is: 1.0 8.0 4.0 16 none of these ANS: C PTS: 1 DIF: Moderate REF: 19.2 KEY: Chemistry | general chemistry | nuclear chemistry | radioactivity and nuclear bombardment reactions | rate of radioactive decay MSC: Quantitative The value of the rate constant for this process is: 2.2 h^-1 4.6 10^-1 h^-1 1.6 h^-1 3.0 h^-1Explanation / Answer
The rate of decay is proportional to the initial no. of nuclides
therefore the ratio in question = 2.4 x 103/ 6.0 x 102 = 4.0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.