Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A deli sells 640 sandwiches per day at a price of $8 A market survey shows that

ID: 3289019 • Letter: A

Question

A deli sells 640 sandwiches per day at a price of $8 A market survey shows that every$0.10 reduction in the price ,20 more sandwiches will be sold. How much should the deli charge in order to maximize revenue? The deli should charge $ for a sandwich revenue. (Round to the nearest cent as needed.) A different market survey shows that for every$0.20 reduction in the original $8 price,5 more sandwiches will be sold Now how much should the deli charge in order to maximize revenue? Now the deli should charge $ for a sandwich to maximize revenue. (Round the nearest cent as needed.)

Explanation / Answer

You wish to find a revenue maximum, so what you need is a differentiable revenue equation.......


Here it is, step by step


R = (640 + 20n)(8 - 0.10n) = 5120 + 160n - 64n - 2n^2 = 5120 + 96n - 2n^2


dR/dn = 96 - 4n


96 -4n = 0


n = 24


R(max) is when price = $8.00 - 24 x $0.10 = $ 5.60

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote