The personnel department of Franklin National Life Insurance compiled the accomp
ID: 3289822 • Letter: T
Question
The personnel department of Franklin National Life Insurance compiled the accompanying data regarding the income and education of its employees. Income $60,000 or Below Income Above $60,000 Noncollege Graduate 2040 850 College Graduate 400 710 Let A be the event that a randomly chosen employee has a college degree, and let B be the event that the chosen employee's income is more than $60,000. (a) Find each of the following probabilities. (Round your answers to four decimal places.) P(A) = P(B) = P(A intersection B) = P(B | A) = P(B | Ac) = (b) Are the events A and B independent events? Yes No
Explanation / Answer
here from given data ; below is the contingency table:
from above P(A)=1110/4000= 0.2775
P(B)=1560/4000=0.39
P(A n B)=710/4000=0.1775
P(B|A)=710/1110=0.6396
P(B|Ac)=850/2890=0.2941
b)
here as P(A)*P(B)=0.2775*0.39=0.1082
and P(A nB)=0.1775
as P(A)*P(B) and P(A n B) are not equal ; therefore events A and B are not independent.
hence No
Income Non college grads college grads total <$60000 2040 400 2440 >$60000 850 710 1560 Total 2890 1110 4000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.