A popular newsstand in a large metropolitan area is attempting to determine how
ID: 329099 • Letter: A
Question
A popular newsstand in a large metropolitan area is attempting to determine how many copies of the daily newspaper it should purchase. Daily demand can be approximated by a normal probability distribution with mue- 450 and standard deviation 100. The newspaper costs the newsstand $.45 per copy and sells for $1.00 per copy. The newsstand can return any unsold newspapers and receive a $.25 rebate. A) How many copies of the newspaper should be purchased each day? B) what is the probability that the newsstand will have a stock out?Explanation / Answer
Demand = 450
Std Dev = 100
Underage Cost = Selling Price - Cost Price = 1 - 0.45 = 0.55
Overage Cost = Cost Price - Salvage Value = 0.45 - 0.25 = 0.20
Critical Ratio = Underage Cost / (Underage Cost + Overage Cost) = 0.55/ (0.55+0.20) = 0.7333
From Z table, Z value for 0.7333 = 0.625
Quantity to be purchased for max profit = Demand + Z * Std Dev = 450 + 0.625*100 = 512.5 ~ 512 newspapers
Stock Out Probability = 1 - Critical ratio = 0.2666 = 26.66%
Please Like & Provide your reviews in comments. :-)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.