A manufacturer of colored candies states that 13% of the candies in a bag should
ID: 3292617 • Letter: A
Question
A manufacturer of colored candies states that 13% of the candies in a bag should be brown, 14% yellow, 13% red, 24% blue, 20% orange, and 1616% green. A student randomly selected a bag of colored candies. He counted the number of candies of each color and obtained the results shown in the table. Test whether the bag of colored candies follows the distribution stated above at the alpha equals =0.05 level of significance. COMPUTE EXPECTED COUNT: Color Observed Count Expected Count Brown 59 Yellow 65 Red 56 Blue 59 Orange 86 Green 67
OBSERVED DISTRIBUTION: Color Brown 59 CLAIMED-0.13 Yellow 65 CLAIMED: 0.14 Red 56 CLAIMED:0.13 Blue 59 CLAIMED:0.24 Orange 86 CLAIMED: 0.20 Green 67 CLAMIED: 0.16
What is the P value also?
what is the test statistic?
do you reject or do not reject?
Explanation / Answer
df= r-1 = 6-1 = 5
TS = 17.74231657
p-value = 0.003
since p-value < 0.05
hence we reject the null
Oi Ei (Oi-Ei)^2/Ei 0.13 59 50.96 1.268477237 0.14 65 54.88 1.866151603 0.13 56 50.96 0.498461538 0.24 59 94.08 13.08042517 0.2 86 78.4 0.736734694 0.16 67 62.72 0.292066327 1 392 392 17.74231657Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.