The CDC recently reported that among women in the United States with a pregnancy
ID: 3295625 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
a)
here estimated proportion phat =75/500=0.15
for n=500 ; as np >10 and n(1-p) >10 therefore normal model can be applied
std error =(phat(1-phat)/n)1/2 =0.016
for 95% CI ; z=1.96
therefore 95% confidence interval =phat -/+ z*std errror =0.1187 ; 0.1813
b) as above interval does not contain 20% as possible value we have significant evidence of difference then the CDC reported proportion of 20%.
c)
here margin of error E =0.01
for 95% CI ; z=1.96
here estimated proportion p=0.15
therefore sample size requried n=p(1-p)*(Z/E)2 =4898
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.