The probability that a randomly selected 4-year-old male salamander will live to
ID: 3296061 • Letter: T
Question
The probability that a randomly selected 4-year-old male salamander will live to be 5 years old is 0.94492. (a) What is the probability that two randomly selected 4-year-old male salamanders will live to be 5 years old? (b) What is the probability that nine randomly selected 4-year-old male salamanders will live to be 5 years old? (a) The probability that two randomly selected 4-year-old male salamanders will live to be 5 years old is (b) The probability that nine randomly selected 4-year-old male salamanders will live to be 5 years old isExplanation / Answer
P ( 5 ) = probability that he will live to be 5 year old
P( 5) = 0.94492
a) Probability that two randomly selected 4 year ols male salamanders will live to be 5 years old
= P(5)P(5)
= 0.944922
= 0.89287
Therefore 0.89287 is the required probability here.
b) Probability that two randomly selected 4 year ols male salamanders will live to be 5 years old
= 0.944929
= 0.60056
Therefore 0.60056 is the required probability here.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.