This Question: 10 pts 15 of 2B 1 12 complete) This Test: 280 pts possible Ressar
ID: 3296939 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
a) H0: = 9.02 cm
H1 :< 9.02 cm
given x^= 8.23 and s = 0.7 n =14
tstat = x^- / (s/sqrtn) = 8.23-9.02 / (0.7/sqrt14) = -4.2227 rounding = -4.22
since n =14 degress of freedom = 14-1=13
alpha = 0.05 significance critical value value is - 2.160 from standard t table thwe value is found
2 tailed p value = 0.0010
p value is 0.0010/2= 0.0005
option b reject ho as there is sufficient evidence ( -2.160<-4.22)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.