Consider a large population with defect ratio of 1%. We draw a large number of s
ID: 3305040 • Letter: C
Question
Consider a large population with defect ratio of 1%. We draw a large number of samples, each of size 25 and count the number of defective items in each sample. Let DI denote the number of defective items found in sample i, i = 1, 2, . . .N, where N 1. Estimate the median, first quartile and third quartile of the sequence D1 ,D2 , . . . ,Dn.
I submitted this before and was given an answer using the standard normal approx., but I was taught that a good rule of thumb is to use the normal approximation only if np>10 and np(1-p)>10. If n is 25 and p is 0.01, then np is not greater than 10, so the standard normal approx. is not applicable. How to calculate this?.
Explanation / Answer
Ans:
n=25,p=0.01
p(k)=BINOMDIST(k,25,0.01,FALSE)
For,median
P(X<=k)=0.5
For First quartile
P(X<=k)=0.25
For third Quartile
P(X<=k)=0.75
Median,first quartile and third quartile will be equal to=0
k p(k) cumulative prob=P(X<=k) 0 0.7778 0.7778 1 0.1964 0.9742 2 0.0238 0.9980 3 0.0018 0.9999 4 0.0001 1.0000 5 0.0000 1.0000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.