The owner of a large machine shop has just finished its financial analysis from
ID: 330575 • Letter: T
Question
The owner of a large machine shop has just finished its financial analysis from the prior fiscal year. Following is an excerpt from the final report: Net revenue Cost of goods sold Value of production materials on hand Value of work-in-process inventory Value of finished goods on hand $378,000 323,000 42,500 55,000 21,500 a. Compute the inventory turnover ratio (ITR). (Round your answer to 1 decimal place.) Inventory turnover ratio per year b. Compute the weeks of supply (WS). (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 1 decimal place.) Weeks of supply Hints ReferencesExplanation / Answer
a)
Inventory turnover ratio = Cost of goods sold/(Inventory)
Inventory turnover ratio = 323000/(42500+55000+21500) = 2.71
Inventory turnover ratio = 2.71 per year
b) Weeks of supply = No of weeks/ Inventory turnover ratio
Weeks of supply = 52/2.71 = 19.2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.