We discovered that 1,001 GSS 2014 respondents watched television for an average
ID: 3306319 • Letter: W
Question
We discovered that 1,001 GSS 2014 respondents watched television for an average of 2.94 hours per day, with a standard deviation of 2.60 hours. Answer the following questions assuming the distribution of the number of television hours is normal.
What is the Z score for a person who watches more than 8 hours per day?
What proportion of people watch television less than 5 hours per day? How many does this correspond to in the sample?
What number of television hours per day corresponds to a Z score of +1?
What is the percentage of people who watch between 1 and 6 hours of television per day?
Explanation / Answer
as we know that z score =(X-mean)/std deviaiton
hence
a) Z score for a person who watches more than 8 hours per day =(8-2.94)/2.6 =1.9462
b)proportion of people watch television less than 5 hours per day =P(X<5)=P(Z<(5-2.94)/2.6)=P(Z<0.7923)=0.7859
number correspond to in the sample =np =1001*0.7859=~787
c) number of television hours per day corresponds to a Z score of +1 =mean+z*std deviation =2.94+1*2.6=5.54
d) percentage of people who watch between 1 and 6 hours of television per day =P(1<X<6)
=P((1-2.94)/2.6<Z<(6-2.94)/2.6)=P(-0.7462<Z<1.1769)=65.26%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.