We discovered that 650 GSS respondents in 2006 watched television for an average
ID: 3350431 • Letter: W
Question
We discovered that 650 GSS respondents in 2006 watched television for an average of 2.98 hrs/day, with a standard deviation of 2.4 hours. Answer the following questions, assuming the distribution of the number of television hours is normal.
A) What is the Z score for a person who watches more than 8 hrs/day.
B) What proportion of people watch 5 hrs/day or more television?
C) How many does this correspond to in the sample?
D) What number of television hours per day corresponds to a Z +1.
E) What is the percentage of people who watch between 1 and 6 hours of television per day? Please round to a whole number
Explanation / Answer
= 2.98
= 2.4
a) P(X>8)
Z-Score = (8-2.98)/2.4 = 2.09
P(Z>2.09) = 1-P(Z<2.09) = 1-0.9817= 0.0183
b)P(X>5)
Z-Score = (5-2.98)/2.4 = 0.84
P(Z>0.84) = 1-P(Z<0.84) = 1-0.7995= 0.2005
c) 650*0.2=130
It corresponds to around 130 people i.e. 20%
e)
P(1<X<6)
Z- Score for 1, Z1= (1-2.98)/2.4 = -0.825
Z- Score for 6, Z2= (6-2.98)/2.4 = 1.25
We have,
P(Z<1.25) = 0.8944
P(-0.825<Z) = 1-0.2061= 0.7939
Area between these two = 0.8944-0.7939=0.1005
d) Z=(X-)/
Z=X-
X=Z+
It is possible when both mean and SD are 1 for any X score to have a Z+1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.