Could you please help me solve Problem F - please see the attached files. Please
ID: 3306952 • Letter: C
Question
Could you please help me solve Problem F - please see the attached files. Please help to do it step-by-step with all the workings and solutions. Thank you very much!
Problem F A local university wants to estimate the average time/week spent on computer laboratory terminals by each student. Data was collected for a sample of 81 students. The sample mean is 9 hours and standard deviation is 1.2 hours. 15. The standard error of the mean is: 16. With 0.95 probability the margin of error is approximatelj 17. The 95% confidence interval is:Explanation / Answer
Question- F
sample size n = 81
Sample mean xbar = 9 hours
Sample standard deviation s =1.2 hours
15. standard error of the mean (se) = s/ sqrt(n) = 1.2/ sqrt(81) = 0.1333
16. Margin of error for 95% confidence interval = t0.05, 80 * se
here it is sample standard deviation so we will use t. We can use Z values also as sample size is greater than 30
Margin of error = 1.99 * 0.13333 = 0.265
17. 95% confidence interval = xbar +- Margin of error = 9.0 +- 0.265
(8.735, 9.265)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.