Could you please explain simply step by step so I can understand it ? 4. Calcula
ID: 696050 • Letter: C
Question
Could you please explain simply step by step so I can understand it ? 4. Calculate the amount of energy (in kJ) to be required for a 132-g sample of benzene (CaHo 'M 78.1 15 g/mol) at 680°C to rise to 1520°C? The normal freezing point for benzene is 5.85 °C and boiling point is 79.85 °C. Physical data associated with benzene is provided below, but all of the data may not need to be used. (8 pts.) Cs, solid= 1.51 J/g°C AHfus = 9.80 kJ/mol Cs, liquid = 1.73 J/g·°C ar,a 33.9 kJ/mol Cs. gas 1.06 J/g. °C Sara 132 17 : 57, 241 K3 (yExplanation / Answer
Ti = 68.0 oC
Tf = 152.0 oC
here
Cl = 1.73 J/g.oC
Heat required to convert liquid from 68.0 oC to 79.85 oC
Q1 = m*Cl*(Tf-Ti)
= 132 g * 1.73 J/g.oC *(79.85-68) oC
= 2706.066 J
Lv = 33.9KJ/mol =
33900J/mol
Lets convert mass to mol
Molar mass of C6H6 = 78.115 g/mol
number of mol
n= mass/molar mass
= 132.0/78.115
= 1.69 mol
Heat required to convert liquid to gas at 79.85 oC
Q2 = n*Hvap
= 1.69 mol *33900 J/mol
= 57289.9063 J
Cg = 1.06 J/g.oC
Heat required to convert vapour from 79.85 oC to 152.0 oC
Q3 = m*Cg*(Tf-Ti)
= 132 g * 1.06 J/g.oC *(152-79.85) oC
= 10095.228 J
Total heat required = Q1 + Q2 + Q3
= 2706.066 J + 57289.9063 J + 10095.228 J
= 70091 J
= 70.1 KJ
Answer: 70.1 KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.