Could you please answer these questions 1- ==== 2- ==== 3- === 4- ==== 5- ==== 6
ID: 821811 • Letter: C
Question
Could you please answer these questions
1-
====
2-
====
3-
===
4-
====
5-
====
6-
===
7-
====
8-
====
9-
=====
10-
Thank you
Explanation / Answer
1) NaOH moles = 5.4/40 = 0.135
NaOH is strong base and dissociates completly , hence OH- moles = 0.135
vol =100 ml = 0.1L , hence [OH-] = 0.135/0.1 = 1.35 , pOH = -log ( 1.35) = -0.13
pH = 14-(-0.13) = 14.13
2) 4.4 mg/L = 0.0044 gm/L , Ba(OH)2 Molarity = 0.0044/171.34 = 2.568 x 10^-5 M
( where 171.34 gm/mol is mol wt of Ba(OH)2 )
[OH-] = 2 x 2.568 x 10^-5 = 5.136 x 10^-5 , pOH = -log [OH-] = -log ( 5.136x10^-5) = 4.29
pH = 14-4.29 = 9.71
3) HA <--------> H+ + A-
at equi [HA] = 0.42-x , [H+]=[A-] =x ,
Ka = 6.8 x 10^-6 =[H+][A-]/[HA]
6.8 x 10^-6 = x^2/( 0.42-x)
x = [H+] = 0.0017 , pH = -log ( 0.0017) = 2.77
4) CH3COOH <-----> CH3COO- + H+
at equi [CH3COOH] = ( 1.8-x) , [CH3COO-]=[H+] =x,
K = 1.8 x 10^-5 = ( x^2/1.8-x)
x = [H+] = 0.0057, pH = -log ( 0.0057) = 2.24
(ii) moles of CH3COOH = 1.8 x 3/1000 = 0.0054 , vol = 0.25 L ,
1.8 x 10^-5 = ( x/0.25)^2 / ( 0.0054-x/0.25)
x = 0.000154=H+ moles , [H+] = ( 0.000154/0.25) = 0.000616 , pH = -log ( 0.000616) = 3.2
5) [HA]= 0.0129, [H+ ] = 10^-2.56 = 0.002754
hence Ka = [H+][A-]/[HA] = ( 0.002754^2) /( 0.0129-0.002754) = 0.000748 = 7.48 x 10^-4
6) Ka = 6.74 x 10^-3 , [HA] =0.173,
Ka = 6.74 x10^-3 = ( x^2/0.173-x) , x=[H+]=[A-] = 0.03094
% ionization = 100 x [A-]/[HA] = 100 x 0.03094/0.173 = 17.88 %
7) BOH <----> B+ + OH-
Kb = 7.2 x 10^-6 = x^2/( 0.19-x)
x =[OH-] = 0.001166 , pOH = 2.93 , pH = 14-2.93 = 11.07
8) pH = 10.35, pOh = 3.65, [OH-] = 10^-3.65 = 2.24 x 10^-4 , Kb = 9x10^-7
Kb = 9x10^-7 = ( 2.24x10^-4)^2/( M-2.24 x10^-4)
M = 0.0554 is conc of base
9) Ka1 = 3.1x10^-5 , Ka2 = 5.1x10^-7 , [H2A]=0.05
at equ Ka1 = [H+][HA-]/[H2A]
3.1x10^-5 = x^2/( 0.05-x)
x = [HA-] = 0.00123
ka2 = [H+}[A2-]/[H2A]
5.1x10^-7 = x^2/( 0.00123-x)
x =[A2-] = 2.48 x10^-5 M
total [H+] = (0.00123+0.0000248) = 0.00126 , pH = 2.9
[H2A] = ( 0.05-0.000123) = 0.0488 M
10) N44Cl = 0.0178 M
at NH4+ <-> NH3 + H+
Ka = Kw/Kb = 10^-14/1.8x10^-5 =5.556 x 10^-10 = x^2/( 0.0178-x)
x=[H+] = 3.146 x10^-6 , pH = 5.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.