4. More generally the moments m, of the wave spectrum are defined as |m, = fos(o
ID: 3307443 • Letter: 4
Question
4. More generally the moments m, of the wave spectrum are defined as |m, = fos(odo, the average wave height is given by A=2| aplc HC = (2m. . The normalized probability density function is given by P(S) = Le 12 and 3= 4 Here is the normalized wave amplitude, and m, is the total energy of the spectrum or the integral of s(@) over all frequencies. The significant wave height ,is defined as the average of the highest one third of all the waves , =2| Apls AGI JPISHG = 4.0m, y", the average of the highest one tenth of all the waves is defined as Aymo = 5.1(m)", the design extreme value exceeds the significant value by the ratio Design Extreme - log Ny", where N is the number of *** Significa nt 5198 0.01 encountered waves. In the sea state with significant wave height Hy3 = 5.0m, please find the wave height H, A10 = 5.1(m. )"2; if the ship experiences 2000 waves, what is the largest wave height? (15').Explanation / Answer
(a) The average wave height (http://www.vos.noaa.gov/MWL/apr_06/waves.shtml)
= 2/3(or0.64)times of the significant wave height(5.0 metres in this case)
=0.64X5= 3.20metres
(b) Largest wave height(http://en.ilmatieteenlaitos.fi/significant-wave-height)
= twice the significant wave height(5 metres here)
= 10 metres
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.