Name: ID: A 17. (15 points) A body of mass 5.0 kg is suspended by a spring which
ID: 3308148 • Letter: N
Question
Name: ID: A 17. (15 points) A body of mass 5.0 kg is suspended by a spring which stretches 10 cnn when the mass is attached. It is then displaced downward an additional 5.0 cm and released a) Its position as a function of time is approximately A) y)--0.10 sin (9.91) B) yo)- +0.10 cos (9.91) C) yr=-0.05 cos (9.9t + .1) D) yl) = +0.05 sin (9.91 + 5) )-0.05 cos (9.91) b) What will the velocity of the mass be 1.3 sec after the mass has been put into motion? 11.0 cm/s B) 18.2 cm/s C) 33.1 cm/s D) 48.2 cm/'s E) 49.5 cm/s o) What is the force that the spring exerts on the mass 1.3 sec after the mass is put into motion? A) 12.4 N 9 N C) 28.1 N D) 32.3N E) 49.0 NExplanation / Answer
17. as k=mg/x= 5(9.8)/0.1= 490 N/m
angular frequency= (k/m) = (490/5)= 9.9
so, y(t)= -0.05 cos(9.9t)
b) v=dy/dt= 0.05*9.9sin ( 9.9t)
at t= 1.3 seconds
v= 48.2 cm/s
c)a= dv/dt= 0.05*9.9*9.9cos 9.9t
at t= 1.3
a= 4.7774 m/s^2
force, F= ma= 5*4.7774= 23.9 N
comment in case any doubt or plz rate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.