The average speed of a nitrogen molecule in air is about 6.70 x 102 m/s, and its
ID: 3308483 • Letter: T
Question
The average speed of a nitrogen molecule in air is about 6.70 x 102 m/s, and its mass is about 4.68 × 10-26 kg. (a) If it takes 4.00 x 10-13 s for a nitrogen molecule to hit a wall and rebound with the same speed but moving in an opposite direction (assumed to be the negative direction), what is the average acceleration of the molecule during this time interval? 0.00000000 The response you submitted has the wrong sign. m/s2 (b) What average force does the molecule exert on the wall? Need Help? Read in Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
When molecule is moving towards wall it has initail velocity
U=6.70*10²m/s
When it comes back,it has velocity= -U
As acceleration=change in velocity/time
Acceleration=v-u/t
Acceleration=v-(-u)/t
Acceleration=u+u/t=2u/t
Acceleration=2*6.7*10²/4*10^-13
Acceleration=3.35*10^15m/s².
Average force=mass * average acceleration
Force=4.68*10^-26*3.35*10^15
Force=15.678*10^-11 n.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.