The average radius of the moons orbit around the earth is 384,400 km. The moons
ID: 1596621 • Letter: T
Question
The average radius of the moons orbit around the earth is 384,400 km. The moons true orbital period is 27.3 days. (A) what is the distance to the moon in meters? (B) what is the period of the moon, in seconds? (C) Find the magnitude of the moons velocity (D) find the centripetal acceleration as it travels around the earth The average radius of the moons orbit around the earth is 384,400 km. The moons true orbital period is 27.3 days. (A) what is the distance to the moon in meters? (B) what is the period of the moon, in seconds? (C) Find the magnitude of the moons velocity (D) find the centripetal acceleration as it travels around the earth (A) what is the distance to the moon in meters? (B) what is the period of the moon, in seconds? (C) Find the magnitude of the moons velocity (D) find the centripetal acceleration as it travels around the earthExplanation / Answer
1Given E =384400km..... orbital period= 27.3days....therefore 1)distance in meters= 384400000m......2) period of motion= 27.3×24×60×60 = 2358720sec.......... velocity = (2)(pi)R/T = =2 ×3.14×384400000/2358720 = 1023.4m/sec......4)accleration a = v2/r =(1023.4)(1023.4)/384400000 = 0.0027m/sec2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.