Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The average life of light bulbs produced by SABA Electric Co. is expected to be

ID: 3310330 • Letter: T

Question

The average life of light bulbs produced by SABA Electric Co. is expected to be normally distributed with the mean service life of 950 hours and standard deviation of 100 hours. A random sample of 100 bulbs is tested and it has a mean life of 910 hours. Can researcher conclude that the mean service life of the bulbs is less than the expectation? H0 is null hypothesis, and Ha is alternative hypothesis. What significance level () do you suggest for this test?

A. Level of significance = 100

B. Level of significance = 0%

C. Level of significance = 95%

D. Level of significance = 99%

E. None of the above

Explanation / Answer

Level of significance represents the probability of Type I error so we should take it small but we can't make it 0. Hence,

None of the above answers are correct.

Option E is correct.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote