3. (20 pts) A survey found that women\'s heights are normally distributed with m
ID: 3310526 • Letter: 3
Question
3. (20 pts) A survey found that women's heights are normally distributed with mean 62.5 in and standard deviation 2.9 in. The survey also found that men's heights are normally distributed with a mean 67.3 in' and standard deviation 2.8 in. Complete parts (a) through (c) below. a) Most of the life characters at an amusement park have height requirements with a minimum of 4ft 3 in. and a maximum of 6ft 6in. Find the percentage of women meeting the height requirements. Round to four decimal places. The percentage of women that meet the requirements isExplanation / Answer
For women, mean = 62.5 in
Standard deviation = 2.9 in
P(X < A) = P(Z < (A - mean) / standard deviation)
A) P(women between 4ft 3 in and 6ft 6 in)
= P(51 < X < 78)
= P(X < 78) - P(X < 51)
= P(Z < (78 - 62.5)/2.9) - P(Z < (51-62.5)/2.9)
= P(Z < 5.34) - P(Z < -3.84)
= 1 - 0.0001
= 0.9999
= 99.99%
B) For men, mean = 67.3 in
Standard deviation = 2.8 in
Probability that a man meets requirement
= P(X < 78) - P(X < 51)
= P(Z < (78 - 67.3)/2.8) - 0
= P(Z < 3.82)
= 0.9999
= 99.99%
C) Let the minimum height be E and maximum height be F
P(X < E) = 0.04, for women
So, P(Z < (E - 62.5)/2.9) = 0.04
(E - 62.5)/2.9 = -1.75
E = 57.425 in
For men, P(X > F) = 0.04
P(X < F) = 0.96
P(Z < (F - 67.3)/2.8) = 0.96
(F - 67.3)/2.8) = 1.75
F = 72.2 in
So, the new height requirement is at least 57.425 in and at most 72.2 in
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.