Assume that the helium porosity in percentage of coal specimen taken from any pa
ID: 3312603 • Letter: A
Question
Assume that the helium porosity in percentage of coal specimen taken from any particular seam is normally distributed with population standard deviation .85. How large of a sample size is necessary if the total width of a 95% confidence interval for z interval is to be .35 or lessWrite base equation as well as plugging the values in
Assume that the helium porosity in percentage of coal specimen taken from any particular seam is normally distributed with population standard deviation .85. How large of a sample size is necessary if the total width of a 95% confidence interval for z interval is to be .35 or less
Write base equation as well as plugging the values in
Write base equation as well as plugging the values in
Explanation / Answer
we know that the CI is given as
Mean +- z*sd/sqrt(n) , so the width is
Mean + z*sd/sqrt(n) - Mean + z*sd/sqrt(n)
2*Z*sd/sqrt(n) = 0.35
so z = 1.96 , for 95% CI and sd = 0.85
2*1.96*0.85/0.35 = sqrt(n)
9.52 = sqrt(n)
n = 9.52^2 = 90.63
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.