Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume that the helium porosity (in percentage) of coal samples taken from any p

ID: 3395554 • Letter: A

Question

Assume that the helium porosity (in percentage) of coal samples taken from any particular seam is normally distributed with true standard deviation 0.75.

(a) Compute a 95% CI for the true average porosity of a certain seam if the average porosity for 16 specimens from the seam was 4.85. (Round your answers to two decimal places.)



(b) Compute a 98% CI for true average porosity of another seam based on 15 specimens with a sample average porosity of 4.56. (Round your answers to two decimal places.)



(c) How large a sample size is necessary if the width of the 95% interval is to be 0.33? (Round your answer up to the nearest whole number.)
specimens

(d) What sample size is necessary to estimate true average porosity to within 0.23 with 99% confidence? (Round your answer up to the nearest whole number.)
specimens

Explanation / Answer

a)

n =16

SD=0.75

Mean =4.85

z for 95%CI = 1.96

Margin of Error = z*SD/sqrt(n)

= (1.96 * 0.75)/sqrt(16)

= 0.3675

Therefore,

CI: (4.85 - 0.3675 , 4.85+0.3675)

= (4.48 , 5.22) Answer

b)

n =15

SD=0.75

Mean =4.56

z for 98%CI = 2.33

Margin of Error = z*SD/sqrt(n)

= (2.33 * 0.75)/sqrt(15)

=0.4512

Therefore,

CI: (4.56 - 0.4512 , 4.56+0.4512)

= (4.11 , 5.01) Answer

c)

Width = 2 * Margin of Error

=> 0.33 = 2 * (1.96 * 0.75)/sqrt(n)

=> sqrt(n) =  2 * (1.96 * 0.75) / 0.33

=>n = 79.37

=> n = 79 Answer

d)

Width = 2 * Margin of Error

=> 0.23 = 2 * (2.58* 0.75)/sqrt(n)

=> sqrt(n) =  2 * (2.58* 0.75) / 0.23

=> n = 283 Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote