Assume that the helium porosity (in percentage) of coal samples taken from any p
ID: 3360801 • Letter: A
Question
Assume that the helium porosity (in percentage) of coal samples taken from any particular seam is normally distributed with true standard deviation 0.74. a) Compute a 95% C places.) or the true average porosity o a certain seam the average porosity or 17 specimens om the sear was 48 aound your answer sto o decimal (D (b) Compute a 98% CI for true average porosity of another seam based on 12 specimens with a sample average porosity of 4.56. (Round your answers to two decimal places.) (C c) How large a sample size is necessary if the width of the 95% interval is to be 0.377(Round your answer up to the nearest whole number.) specimens (d) what sample size is necessary to estimate true average porosity to within 0.23 with 99% confidence? (Round your answer up to the nearest whole number) specimensExplanation / Answer
a)
Standard error of the mean = SEM = S/N = 0.179
t(, N-1) = 2.12
Confidence interval = m +/- (t(, N-1)*SEM)
Mean = 4.85
Lower bound: 4.47
Upper bound: 5.23
b)
Standard error of the mean = SEM = S/N = 0.214
t(, N-1) = 2.491
Confidence interval = m +/- (t(, N-1)*SEM)
Mean = 4.56
Lower bound: 4.03
Upper bound: 5.09
c)
Sample Size = (Z* / Margin of Error)^2
= 95
Z(/2) = Z(95/2) = Z(47.5) = 1.96
(1.96*0.74/0.37)^2 = 16
d)
(2.58*0.74/0.23)^2 =69
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.