16. The average annual cost of automobile insurance is $939 with an estimated po
ID: 3313135 • Letter: 1
Question
16. The average annual cost of automobile insurance is $939 with an estimated population standard deviation of $245. a. What is the probability that a simple random sample of size 30 insured automobiles will have a sample mean cost less than $1,000? b. What is the probability that a simple random sample of size 150 insured automobiles will have a sample mean cost less than $1,000? c. What is the probability that a simple random sample of size 50 insured automobiles will have a sample mean within $25 of the population mean?Explanation / Answer
16)
Given: µ = $ 939, = $245
To find the probability, we need to find the Z scores first.
Z = (X - µ)/ [/n].
(a) n = 30, To calculate P( X < 1000)
Z = (1000 – 939)/[245/30] = 1.36
The required probability from the normal distribution tables is = 0.9137
(b) n = 150, To calculate P( X < 1000)
Z = (1000 – 939)/[245/150] = 3.05
The required probability from the normal distribution tables is = 0.9989
(c) n = 50, and it is within $25 of the population mean. That is 939 - 25 = $914 and 939 + 25 = $964
To calculate P (914< X < 964) = P(X < 964) – P(X < 914)
For P( X < 964)
Z = (964 – 939)/[245/50] = 0.72
The probability for P(X < 964) from the normal distribution tables is = 0.7647
For P( X < 914)
Z = (914 – 939)/[245/50] = -0.72
The probability for P(X < a) from the normal distribution tables is = 0.2353
Therefore the required probability is 0.7247 – 0.2353 = 0.5294
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.