Chapter 09, Testbank, Question 036-039 In a hypothesis test with hypotheses Ho :
ID: 3314801 • Letter: C
Question
Chapter 09, Testbank, Question 036-039 In a hypothesis test with hypotheses Ho : 45 and Hi : > 45, a random sample of 60 elements selected from the population produced a mean of 46.1. Assume that 7.4, and that the test is to be made at the 2.5% significance level. What is the critical value of z? O 1.65 1.96 O-1.65 What is the value of the test statistic, z, rounded to three decimal places? What is the p-value for this hypothesis test, rounded to four decimal places? Should you reject or fail to reject the null hypothesis in this test?Explanation / Answer
The statistical software output for this problem is:
One sample Z summary hypothesis test:
: Mean of population
H0 : = 45
HA : > 45
Standard deviation = 7.4
Hypothesis test results:
Hence,
Critical value of z = 1.96; Option B is correct.
Test statistic = 1.151
P - Value = 0.1248
Fail to Reject
Mean n Sample Mean Std. Err. Z-Stat P-value 60 46.1 0.95533589 1.1514275 0.1248Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.