Chapter 6, Section 2-CI, Exercise 081 | Use the t-distribution to find a confide
ID: 3316058 • Letter: C
Question
Chapter 6, Section 2-CI, Exercise 081 | Use the t-distribution to find a confidence interval for a mean given the relevant sample results. Give the best point estimate for the margin of error, and the confidence interval. Assume the results come from a random sample from a population that is approximately normally distributed. A 95% confidence interval for using the sample results X-13.5, s = 66, and n-30 Round your answer for the point estimate to cne decimal place, and your answers for the margin of error and the confidence interval to two decimal places point estimate margin of error = The 95% confidence interval is to Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work n the Paint Potential Palie hv vour instructorExplanation / Answer
Solution:
We are given
Xbar = 13.5
S = 6.6
N = 30
Confidence level = 95%
Point estimate for µ = Xbar = 13.5
Margin of error = t*S/sqrt(n)
Degrees of freedom = n – 1 = 30 – 1 = 29
Critical value = t = 2.0452
Margin of error = 2.0452*6.6/sqrt(30)
Margin of error = 2.0452*1.204989627
Margin of error = 2.4645
Margin of error = 2.46
Confidence interval = Point estimate -/+ Margin of error
Confidence interval = 13.5 -/+ 2.46
Lower limit = 13.5 – 2.46 = 11.04
Upper limit = 13.5 + 2.46 = 15.96
The 95% confidence interval is 11.04 to 15.96.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.